Z historie Hliněné bašty

Objekt restaurace Hliněná bašta je první moderní stavbou z nepálené hlíny v Čechách. Na stavbu restaurace byla použita hlína z likvidované obecní skládky.

První stavba z nepálené hlíny v Čechách

Objekt restaurace Hliněná bašta je první moderní stavbou z nepálené hlíny v Čechách. Na stavbu restaurace byla použita hlína z likvidované obecní skládky. Odpadly tak náklady na dopravu a materiál. Díky moderní technologii se životnost restaurace počítá na stovky let. Hliněnou baštu projektoval a stavěl ateliér SEA (www.ateliersea.com) architekta Petra Suskeho, který je opravdovým průkopníkem hliněných staveb v Čechách. Architek Petr Suske za pomoci architekta Zdenka Rajniše na stavbě zůročili své zkušennosti z Afriky, kde hliněné stavby studovali.

Nepálená hlína je přírodní materiál, který se používal ve stavbách od pradávna. S nástupem moderních stavebních materiálů však došlo k postupnému utlumení a ukončení výstavby z nepálené hlíny. Až ke konci 20. století byl zaznamenán návrat stavění z hlíny, a to hlavně pro její dobré tepelnětechnické, finanční a ekologické vlastnosti. Pohoda vnítřního prostředí v hliněných stavbách, kterou zajišťují již zmíněné charakteristiky, je příjemná pro každého z nás, zejména však ro alergiky. Důležitou vlastností hlíny je hygroskopičnost. Znamená to, že hlína dokáže přijmout velké množství vzdušné vlhkosti, například z interiéru, a potom, když je vzduch suchý, uvolnit ji zpět do prostoru. K vytápění restaurace se využívá přírodních zdrojů. Sluneční energie umocněná skleníkovým efektem je jímána do podlah a stěn. Tepelné čerpadlo využívá energii podzemních vod. Před ochlazováním severními větry je stavba chráněna hliněným valem. Po dožití se stavba snadno semele na záhonek.

Fotoalbum

Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.
Souhlasím